piątek, 9 marca 2012

Inteligencja Twojego dziecka, czyli co każdy mądry rodzic wiedzieć powinien.

Inteligencja Twojego dziecka, czyli co każdy mądry rodzic wiedzieć powinien.

Autorem artykułu jest Jolanta Valentin

Każde dziecko posiada naturalne uzdolnienia, rodzi się z " ziarnem geniuszu". Jak obudzić w dziecku geniusza? Jak wesprzeć rozwój intelektualny dziecka? Dziecko - cudowna mała istotka, która ma w sobie pokłady niesamowitych możliwości oraz kryje w sobie ogromny potencjał.

Dzieci są szczególnym skarbem. To w ich środku skrywają się ukryte talenty, w których odkryciu pomóc może inteligentny rodzic. Każde jest jedyne, wyjątkowe.

Krucha istotka jaką jest noworodek jest radością dla rodziców i rodziny. Jest też ogromnym wyzwaniem. To rodzice odpowiadają za rozwój swojego dziecka. Za to czy będzie ono rozwijało swoją inteligencję, czy też ten proces zostanie zahamowany.

Według brytyjskiego specjalisty Tony-ego Bazana każdy posiada naturalne uzdolnienia, rodzi się z " ziarnem geniuszu". Jednak ten cudowny dar u większości z nas nie został wydobyty, ukształtowany, czy należycie wykorzystany w okresie najlepiej do tego przeznaczonym, czyli w dzieciństwie.

Aby pomóc dziecku w odkryciu jego talentów, trzeba najpierw dziecko poznać.

W obecnym świecie wiele słyszy się o problemach wychowawczych o wrodzonych wadach, przypadłościach. Czytając czasopisma poświęcone dzieciom, ich rozwojowi należy podchodzić do opisów chorób i przypadłości z przymrużeniem oka. Nie należy jednego czy dwóch syndromów zauważonych u swojego dziecka poczytywać za oznaki chorobowe. Takie podejście może bardziej zaszkodzić niż pomóc w rozwoju małej istotki. Bardzo łatwo jest stwierdzić (wydać wyrok) - moja córka jest nadpobudliwa, mój syn jest nieśmiały. Gorzej jest później już dorosłym ludziom walczyć z etykietkami nadanymi im przez ich bliskich.


Zauważyłeś jaka jest dysproporcja pomiędzy wielkością głowy dziecka w stosunku do jego ciała? Dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi mają stosunkowo duże głowy. Dzieje się tak ponieważ mózg człowieka powiększa się o wiele szybciej niż inne jego organy. W wieku 5 lat wielkość mózgu dziecka odpowiada 80% wielkości mózgu dorosłego człowieka, w wieku 10 lat stosunek ten wynosi już prawie 1:1. Wraz ze wzrostem mózgu wzrasta ilość połączeń nerwowych pomiędzy neuronami. To od ich ilości zależy późniejsza łatwość uczenia się.

I dlatego tak ważne jest wspomaganie rozwoju dziecka od jego pierwszych dni.

Na rozwój połączeń między komórkami nerwowymi ma wpływ środowisko w jakim dziecko się wychowuje. Jeśli maluch będzie wystawiony na wiele różnorodnych, ciekawych i stymulujących bodźców, będzie miał większe szanse w pełni rozwinąć i wykorzystać swój potencjał. To wychowanie rozstrzygnie o tym jak dziecko będzie radziło sobie w dorosłym życiu oraz czy będzie łatwo przyswajało wiedzę.

Bardzo ważne są też funkcje spełniane przez nasze obydwie półkule. Lewa jest odpowiedzialna za język, logiczne myślenie, cyfry, organizację, planowanie, analizę. Prawa odpowiada za wyobraźnię, widzenie obrazów, muzykę, rytm, emocję, syntezę. Efektywne przyswajanie wiedzy następuje w momencie zaprzęgnięcia do pracy prawej i lewej półkuli mózgu.

Praktyka:

Aby dziecku ułatwić poznawanie nowych rzeczy należy je odnosić do tych, które dziecko już wcześniej poznało. Np poziomka to mała truskawka. Tłumacząc w ten sposób dziecku ułatwimy mu szybko połączyć poziomkę z poznaną wcześniej truskawką. Jednocześnie nauczymy dziecko efektywnego sposobu nauki na czas wieku szkolnego czyli naukę bazującą na skojarzeniach.

Warto metodę tę stosować w zabawach.

Ćwiczenia fizyczne takie jak skłony do prawej i potem lewej nogi, skręty w pozycji leżącej - prawa noga do lewej ręki i na odwrót wspomagają współpracę obu półkul mózgowych.

A co powiesz na śpiewane rymowanki połączone z klaskaniem, ruchem? Dzięki zaangażowaniu ruchu, słów i melodii dziecko będzie w stanie szybko zapamiętać przekazywane mu w czasie takiej zabawy czynności.

Do dbania o rozwój dziecka dodaj pokarmy, które wspomagają pracę mózgu ich spis znajdziesz w dziale Dieta intelektualistów.
Oprócz odpowiedniej diety ważna dla dziecka jest odpowiednia ilość ruchu na świeżym powietrzu, która wspomaga refleks i kreatywność małego człowieka.

Śmiej się razem z dzieckiem. Śmiech poprawi Wam obojgu krążenie, dotleni i zrelaksuje mózg co ułatwi przyswojenie nowych wiadomości.

Słuchaj z dzieckiem muzyki klasycznej - Mozarta, Bacha. Muzyka klasyczna ma dobroczynne działanie na naszą sprawność umysłową.
---
Tekst został opracowany na podstawie ebooka: Inteligencja Twojego dziecka. Jolanta Gajda Sekrety Umysłu
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jaki wpływ na rozwój dzieci mają bajki?

Jaki wpływ na rozwój dzieci mają bajki?

Autorem artykułu jest Mateusz strzelec

W artykule tym będziemy chcieli przedstawić Państwu wpływa bajek na rozwój naszego małe dziecka. Znajdziemy elementy jakie wpływają na edukację, a także wypowiedzi psychologów na temat wpływu bajek na rozwój dziecka.
Bajka jako gatunek literacki, powinna być krótkim utworem koniecznie zawierającym w wątkach fabularnych pewien morał czy przesłanie. Z tego względu, bajki przede wszystkim oglądane są przez dzieci. Animowane historie w bardzo znaczący sposób kształtują ich osobowość rozwijają umiejętność kreatywnego myślenia oraz wyobraźnię. Psychologowie są zgodni: powinniśmy czytać naszym dzieciom, oglądać z nimi bajki, a nawet przed zaśnięciem tworzyć je na nowo. Dzięki temu wyobraźnia naszych pociech będzie stale się rozwijać, a mózgi będą przyzwyczajane do aktywnej pracy i prawidłowego działania.
Okazuje się, że jeśli bajka zawiera w sobie jakieś wątki edukacyjne, dzieci przyswajają je dużo łatwiej, niż na przykład z książek naukowych. Dlatego wprowadzone niedawno przez ministerstwo edukacji projekty dotyczące nauki przez zabawę jak najbardziej są godne pochwały oraz rozwoju. Bajki oprócz pełnionej funkcji edukacyjnej, wzmagają empatię(co jest bardzo ważne wczesnym etapie rozwoju malucha), a wczuwając się w położenie bohaterów, może z łatwością nauczyć się odróżniać dobro od zła, przemyśleć sprawę traktowania bliskich, jak również zyskać właściwy obraz samego siebie, poznać różnice między ludźmi, a tym samym, przystosować się do życia w społeczeństwie.
Powinniśmy jednak nadzorować to, jakie bajki towarzyszą codziennie naszemu dziecku. Nasza pociecha równie łatwo jak wiedzę, humor czy nowe słownictwo, może przyswoić sobie pewne zachowania niemoralne, niecenzuralne wyrazy czy przemoc, które niestety również pojawiają się wśród animacji, których twórcy nie zdają sobie sprawy, jak wielką krzywdę może wyrządzać to dziecku. Zwracajmy zatem uwagę na to dla jakiego przedziału wiekowego nasze dziecko ogląda bajki – szczególnie w telewizji czy Internecie. Możemy to dosyć łatwo zweryfikować – każdy kanał telewizyjny zamieszcza przy emisji każdego materiału filmowego u góry ekranu znaczek określający maksymalny wiek dziecka, które może oglądać dany materiał. Te znaczki naprawdę nie są zamieszczane dla ozdoby, dlatego warto na nie zwracać uwagę. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie, albo nawet nie chcemy ciągle kontrolować i sprawdzać naszego dziecka, dlatego powinniśmy w tym czasie włączać mu wyłącznie kanał przeznaczony dla dzieci. Takie kanały są dostępne zarówno poprzez kablówkę, jak i w platformach cyfrowych. Gdyby jednak dziecko miało ochotę na rozrywkę na komputerze, tutaj również mamy bardzo duże pole do popisu. Możemy mu znaleźć grę, która bezpośrednio nawiązuje do bajek, które niedawno oglądało. Większość animowanych bajek ma swoje odpowiedniki w postaci gier komputerowych. Najpopularniejszymi przykładami są chyba gry scooby doo, gra Kubuś Puchatek, Myszka Miki, a nawet Pinokio. To te kilka tytułów pochłania dzieci na bardzo długie godziny i sprawia, że rodzice mogą odpocząć. Większość z tych gier pełni również funkcje edukacyjne i rozwojowe. Jedne są typowo zręcznościowymi grami, gdzie dziecko ćwiczy swój refleks i szybkość spostrzegania, inne są typowymi grami logistycznymi – uczą dziecko budowania wzajemnych relacji, rozwoju przyjaźni i koleżeństwa. Jeszcze inne dostarczają po prostu olbrzymią dawkę humoru i rozbawiają naszego malucha prześmiesznymi powiedzonkami, czy zachowaniami głównych bohaterów.

Wszystkie tego typu gry możemy znaleźć przez Internet. Mamy bardzo dużo stron poświęconych grom dla naszych dzieci, więc znalezienie kilku naprawdę ciekawych tytułów dla naszego dziecka nie powinno być problemem dla żadnego rodzica.
Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko robiło troszkę więcej niż siedziało bezczynnie przed telewizorem, zaproponujmy mu bajkową grę. Naprawdę warto dzielić świat fikcji telewizyjnej, w której dziecko jest nieaktywnym odbiorcą, ze światem bajek interaktywnych, które zmuszają nasze dzieci do jakiegoś działania. Rozwój kreatywności i wyobraźni zachodzi przede wszystkim w momentach działania naszego dziecka. Warto o tym pamiętać i starać się urozmaicać mu na różne sposoby czas, w którym obcuje z bajkami.
---
Zabawy dla trzylatka - w które możemy się bawić razem z mamą w domu.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 9 lutego 2012

Bałagan w dziecięcym pokoju

Bałagan w dziecięcym pokoju

Autorem artykułu jest Monika Matejczyk

Wracasz do domu, a tam taki bałagan że nie ma gdzie postawić nogi? Od razu zaczynasz sprzątać po to by po chwili znów był bałagan? Krzyczysz, próbując zagonić dziecko do sprzątania? I tak każdego dnia…
Może czas to zmienić?
Wielu rodziców, zamiast od najmłodszych lat uczyć dzieci utrzymywania porządku, wyręcza je. Sprząta zabawki czy porozrzucane ubrania. Oczywiście tak jest szybciej i prościej. Jednak w późniejszym okresie, gdy dorastające dziecko prosimy o posprzątanie pokoju, nie wie ono od czego zacząć.

Im wcześniej tym lepiej

Im wcześniej zaczniesz przyzwyczajać dziecko do utrzymywania porządku w jego otoczeniu, tym lepiej. Oczywiście trudno wymagać od rocznego czy dwuletniego dziecka aby poukładało równiutko zabawki na półce czy odkurzyło pokój. Można jednak przyzwyczaić malca do tego, by po tym jak skończy bawić się misiami odłożył je na półkę i dopiero wziął klocki czy książeczkę. Pozwoli to wpoić malcowi zasadę, że po skończonej zabawie rzeczy muszą wrócić na swoje miejsce. Ale… nawet najporządniejsze dziecko, któregoś dnia na hasło posprzątaj powie „nie”, „nie chce mi się”, „mamo, zrobię to później”

Nie warto krzyczeć
Krzykiem niewiele tu zdziałasz! Zmuszenie dziecka do posprzątania zakazem wyjścia na podwórko także jest mało skuteczne. Zalecamy cierpliwość, perswazję, a nawet niewielki podstęp. Dziecko najlepiej uczy się na własnych błędach. Gdy zamiast odłożyć misia na półkę rzuci go w kąt, a przed snem z płaczem będzie go szukać zapamięta to lepiej, niż długie kazanie o skutkach bałaganiarstwa.

Sprzątajcie razem
Jak wiadomo dzieci nie lubią same robić porządków. Gdy każesz malcowi posprzątać, a sama zajmiesz się swoimi sprawami możesz być pewna, że w pokoju twojego smyka nic się nie zmieni. Nawet jeśli uda mu się odłożyć dwie, czy trzy zabawki na miejsce, to na pewno nie oprze się pokusie aby choć przez chwilę pobawić się czwarta którą wziął w łapki. Dlatego sprzątaj razem z dzieckiem. Podzielcie się pracą. Urządzajcie wyścigi – kto zbierze więcej kredek, czy maluch zdąży posprzątać samochodziki czy lalki szybciej, niż ty klocki. Każdy sposób na zachętę jest dobry. Motywuj dziecko, nagradzając je.

Zorganizuj pudełka lub skrzynie

Porozrzucane klocki, lalki, kredki, najprzeróżniejsze zabawki w każdym możliwym i niemożliwym miejscu to zmora większości rodziców. Aby opanować ten chaos warto zaopatrzyć się… w kolorowe pudełka czy skrzynie. Jedna na klocki, kolejna na lalki, jeszcze jedna na pluszowe misie. Proste, ale bardzo praktyczne rozwiązanie. Posprzątanie nawet największego bałaganu, zajmuje nie więcej niż pół godziny. Gdy powrzucacie zabawki do pudełek i poustawiacie je pod ścianą w pokoju w mig zapanuje ład i porządek.

Daj dziecku przykład

Może to banalne, ale dzieci najszybciej i najskuteczniej uczą się od rodziców. To oni są wzorem do naśladowania. Powinni świecić przykładem. Jeśli więc mimo Twoich starań nie jesteś w stanie zmusić dziecka do sprzątania, przyjrzyj się sobie i swojemu partnerowi. Czy aby na pewno sami nie robicie bałaganu? Porozrzucane gazety czy płyty, nieposkładane ubrania czy poprzewracane książki na półkach podważają Twój autorytet w oczach dziecka. Dlaczego ono musi sprzątać swój pokój, skoro w Twoim jest nieład?
Pamiętaj, aby świecić przykładem i skoro wymagasz od dziecka, tego samego wymagaj od pozostałych domowników, a w szczególności od siebie.
---
Monika Matejczyk

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

środa, 25 stycznia 2012

Zabawa z dzieckiem

Zabawa z dziećmi.

Autorem artykułu jest Justyna Krzymowska


Sposób zabawy jak wpływa na rozwój umiejętności zmysłów, wyrażania uczuć, poznawania oraz nawiązywaniu kontaktów u dzieci.


Zabawa z dzieckiem.
Pojawił się nowy członek rodziny i nasza radość jest tak wielka, że trudno ją opisać.

Po pierwsze powinniśmy uświadomić sobie, że będziemy musieli poświęcić mu część naszego czasu, ale niech to nie będzie dla nas ciężki obowiązek, a raczej przyjemność. Poprzez zabawę pomożemy mu jego rozwoju.
Zabawa będzie dla naszego malucha naturalną metodą nauki, nawiązywania kontaktu z otaczającymi go osobami i poznawania otoczenia.
Nikomu, nawet najbardziej niedoświadczonej osobie, nie przyjdzie do głowy przeprowadzenie wykładu akademickiego z trygonometrii dla niemowlaka, ale wszyscy wiemy, że nasze dziecko potrzebuje zabawy, dzięki której będzie stopniowo poznawało otaczający go świat.
Pamiętajmy także o tym, że dziecko musi nauczyć się i bawić. To rola rodziców i wychowawców, ponieważ jesteśmy pierwszymi zabawkami, do których ma dostęp. Zabawa jest najlepszym sposobem na wytworzenie i wykształtowanie więzi uczuciowych między nami a naszym dzieckiem, co jest bardzo ważne we wczesnym okresie jego rozwoju. Zabawa jest konieczna, jeśli chcemy, żeby nasze dziecko było zdrowe i szczęśliwe.
Wspólna zabawa jest niepowtarzalną okazją do spędzenia czasu z naszym dzieckiem, a także do poznania jego zdolności, ograniczeń, perfekcji, charakteru. To również szansa dla niego na poznanie samego siebie, swego otoczenia oraz innych osób. Można powiedzieć, że bawiąc się z nimi, pomagamy mu poznać samego siebie, porozumieć sie z otoczeniem i wzbogacić jego i swój rozwój osobowy.
Najlepsze jest to, że aby spędzić kilka chwil z maluchem, nie trzeba mieć żadnego specjalnego talentu, być najzabawniejszą osobą na świecie, ani wydać dużo pieniędzy. Wystarczy trochę wyobraźni, dużo czułości i poświęcenia.
W zasięgu dziecka powinny znaleźć się zabawki i materiały odpowiednie do jego wieku i możliwości. Czym bardziej będą zróżnicowane, tym łatwiej będzie rozwiązać zdolności i umiejętności naszego dziecka.

Umiejętności, które rozwijamy
Umiejętności zmysłowe, czyli zmysłyUmiejętności psychomotoryczne, dzięki którym dziecko nauczy się nowych ruchów i udoskonali te, które już wykonujeUmiejętności poznawcze ( kognitywne ), czyli pamięć, uwagę, koncentrację, kreatywność etc.Umiejętności społeczne, dzięki którym nauczy się nawiązywać kontakt z innymi ludźmi i pozna normy społeczne. Umiejętności wyrażania uczuć, dzięki którym nauczy się spontanicznej ekspresji, rozładowywania napięcia, samodzielności etc. Te umiejętności nie zostały wymienione w kolejności wynikającej z ich mniejszego lub większego znaczenia, ponieważ wszystkie one są tak samo ważne. Dlatego musimy starać się o ich harmonijny rozwój.
Umiejętność uczenia się dziecka powinna być rozwijana stopniowo. Na początku maluch będzie uważnie patrzył na to, co robimy i będzie nas naśladował, ale z czasem dzięki poznawaniu przedmiotów i zabawek, które oddamy do jego dyspozycji, sam zacznie odkrywać różne sposoby zabawy.
Czasami nasza rola ogranicza się jedynie do dostarczenia dziecku przedmiotów do zabawy, które pobudzą jego kreatywność i wyobraźnię. Innym razem będziemy musieli pobawić się z nimi w sposób aktywny.
Jeśli maluch pomyli się podczas zabawy, nie zwracajmy na to uwagi. Pozwólmy mu się mylić, próbować, eksperymentować... i znowu się mylić. Sam nauczy się na własnych błędach znacznie szybciej, niż gdy mu pomagamy.
Do tej pory było pisane o tym, że zabawy powinny być zróżnicowane. Postarajmy się mieć ich kilka w zanadrzu, szczególnie jeśli improwizacja nie jest naszą mocną stroną. Przygotujmy kilka zabawek, żeby uatrakcyjnić porę kąpieli, a także kilka spokojnych relaksujących zabaw przed snem. Zabawy dynamiczne należy zostawić na porę większej aktywności naszego dziecka.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kolorowanki

Kolorowanki dla dzieci - zabieracz czasu czy rozwijanie umiejętności?

Autorem artykułu jest artyan


Rodzice, a często także nauczyciele wychowania przedszkolnego przeglądają sieć Internet w poszukiwaniu malowanek i kolorowanek do druku. Czy taka forma zabawy jest dla dzieci właściwa? Czy wspomaga ich rozwój? Czy kolorowanki i zabawy dostępne do wydruku i w formie on-line są właściwą formą spędzania czasu przez dzieci??
Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania są twierdzące. A zatem pojawia się kolejne pytanie: w jaki sposób ta forma zabawy rozwija nasze pociechy?? Badania dowodzą, że dziecko kolorując rozwija wyobraźnię oraz umiejętność pisania i "odpowiedniego" prowadzenia ręki. Poza tym dziecko poznaje kolory, umie nazywać przedmioty, a przy odpowiednim doborze kolorowanek może poznać alfabet, nauczyć się liczyć czy nawet poznać historię kraju. Dodatkowe zabawy takie jak połącz kropki czy też labirynty, które można wydrukować również wspomagają rozwój dziecka - zwłaszcza jego wyobraźnię przestrzenną.
A co w takim razie z kolorowankami on-line? W dobie Internetu trzyletnie dziecko siedzące przed ekranem komputera nikogo już nie dziwi, a zatem należy również przyjrzeć się bliżej zabawom dostępnym w sieci dla najmłodszych, zwłaszcza tym, które mogą wspomóc rozwój. Kolorowanki w wersji on-line są również świetnym narzędziem służącym rozwojowi naszych pociech. Należy jednak pamiętać, by dziecko nie siedziało przed ekranem komputera zbyt długo - bardziej to zaszkodzi niż pomoże. Należy również odpowiednio dobierać kolorowanki, gry i zabawy do wieku dziecka, tak by wzbudzać coraz większe zainteresowanie.
Odpowiadając zatem na pytanie z tytułu artykułu: kolorowanki służą rozwijaniu umiejętności. Należy je tylko odpowiednio dobierać i różnicować, tak by dziecko się nie znudziło tą formą zabawy. Zdecydowanie lepsze są kolorowanki do druku: można je wykorzystać w wielu zabawach, a wzrok dziecka nie męczy się patrząc w ekran komputera. Łatwiej jest również dziecku zaangażować rodzica do wspólnej zabawy.
---
--

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zabawki - jak je kupować

Zabawki- jakie kupować

Autorem artykułu jest Joanna Skorupska


Branża zabawek i artykułów dla dzieci jest ogromna. Producenci prześcigają się w produkcji coraz nowszych, bardziej rozbudowanych sprzętów. Czy zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym i niemowląt muszą być nie wiadomo jak bardzo rozbudowane, grające, czy nie wystarczy prostota i możliwość rozbudzania wyobraźni?
Zabawki, jakie kupować? W końcu rynek zabawek spory, konkurencja duża, zabawki z Chin tanie- ceną przebijają rodzimą konkurencję. Co kupować, by było dobrze i dla rodzica i dla dziecka, by to dziecko nie wyrzuciło za chwilę zabawki w kąt?
Okazji do wręczania prezentów jest sporo, a to urodziny, a to dzień dziecka, gwiazdka, czy jakakolwiek inna okazja. No i co dalej? Dziecko ma swój dzień, w którym wypadałoby, aby ofiarować mu jakiś prezent. Jednak co dać maluchowi, który już powoli nie ma miejsca w pokoju na kolejne zabawki? Czy kolejna maskotka, która wkrótce zapewne wyląduje na półce, by tam się kurzyć to dobry prezent? Czy kolejna lalka, albo autko to fajny prezent dla małego dziecka, które pewnie za chwilę odłoży je na półkę.
Zabawka musi być dostosowana do wieku dziecka. Nie mam nic przeciwko zabawkom do przytulania dla najmłodszych dzieci- nie mam nic przeciwko zabawkom, które są nie tylko pluszakiem, ale można z nich stworzyć poduszkę i kocyk-jak Zoobie Pets.
Tego typu maskotki na pewno na półce szybko nie wylądują, wręcz przeciwnie - będą wiernym towarzyszem naszych pociech w podróży czy podczas snu, czy zabawy.
Dla niemowląt bardzo dobre okazują się zabawki z metkami. Nie wiem co jest w metkach takiego, że maluchy od ok. 3 mies.życia uwielbiają się nimi bawić.
Czyż nie są urocze kostki, szmatki do gryzienia, ślinienia, czy spania z nimi w małej rączce? Czyż nie jest piękne obserwować nasze maleństwo, które ma swoją ulubioną szmatkę i z nią zasypia? Maluchy uwielbiają trzymać w buzi produkty z różnych materiałów. Ze względu na fakt, iż metkite do pluszaków mają różne kolory i wykonane są z różnych materiałów (satyna, jedwab, sztruks i szeleszczące materiały), są tym bardziej atrakcyjne dla dzieci.
Co kupić starszym dzieciom- w wieku przedszkolnym, by nie znudziły się za szybko, by nie rzuciły prezentu w kąt? Jakie są dla nich idealne zabawki?
Idealne zabawki powinny rozwijać kreatywność dziecka, powinny być używane na różne sposoby, by dziecko chciało do nich wracać. Wszelkie klocki, drewniane zabawki do budowania, majstrowania tak jak zabawki firmy Voila są świetnym przykładem na to, że znaleźliśmy zabawki, które uczą kreatywności.
2_XYFZkbBfJYGXCWeJSabR2_cbFaVJhYZYCHPMHJQaSB
Na pewno do takich zabawek dzieci będą wracać wielokrotnie, dzięki możliowści konstruowania, budowania, tworzenia umysł dziecka będzie pracował, a co za tym idzie, rodzic może być pewny, że dokonał mądrego zakupu.
Innym pomysłem są kreatywne zabawki, dzięki którym dziecko stworzy samo z elementów dostępnych w opakowaniu pacynkę, zabawkę w sposób przygotowany do jego wieku. Maluch musi włożyć w wykonanie lalki swoją pracę- dzięki temu bardziej docenia wykonaną własnoręcznie zabawkę.
Zabawkami, które na pewno nie zostaną rzucone w kąt, są z całą pewnością gry planszowe oraz puzzle. Jeśli dziecko znajdzie przy okazji dobrego kompana do gier w postaci rodzica bądź innego dorosłego, na pewno będzie często korzystało z planszówek. Świetnymi producentami gier planszowych są firmy Trefl i Alexander.
Zabawki powinny uczyć, bawić i rozwijać. Warto do każdego zakupu przygotować się, by nie kupować kolejnej lalki, pluszaka, czy autka. Dlatego drodzy rodzice wspaniałych dzieci: kupujcie zabawki z głową, bo nie ilość lecz jakość jest tu najważniejsza.
---
Joanna Skorupska
www.big-shop.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Kreatywne zabawki

Kreatywne zabawki dla dzieci

Autorem artykułu jest angie1


Pokoik naszego dziecka- świątynia zabawy, przyjemności, pełna kolorów i zabawek, których kupowanie dla naszych pociech to nie lada wyzwanie. W obecnym czasie sklepy przepełnione są najróżniejszymi zabawkami, których początkowa fascynacja trwa dzień, dwa, a potem i tak lądują gdzieś do kącika "odrzuconych".
W zależności od wieku dziecka dostosowujemy możliwie bezpieczne zabawki. Dla maluchów jest mnóstwo inteligentnych zabawek, edukacyjnych książeczek itp. A co z naszymi starszakami, którym telewizja i komputery skutecznie zaprzątają główkę? Niestety tak to już jest, że nawet pięciolatek potrafi dobrze obsługiwać komputer, sam zapamiętuje kanały z kreskówkami gdzie mnóstwo animowanej przemocy na zmianę z niekoniecznie ładnymi zwrotami. Nie wspomnę już o tym jak ucierpi wzrok dziecka, które niekiedy po kilka godzin dziennie spędza przed monitorem. Kiedyś bajki uczyły, bawiły, a co teraz? To już każdy z Was sam sobie odpowie...
Wiadomą także sprawą jest fakt, iż każdemu z nas zależy na tym, aby nasze dziecko dobrze się rozwijało, a zabawa uczyła kreatywnego myślenia, rozbudowywała ich wyobraźnię, to wszystko procentuje przecież w przyszłości. Wspaniałe są zabawki do wspólnej zabawy z rodzicami. Pamiętajmy, że każdy maluch najlepiej bawi się w towarzystwie i również wtedy nabywa cennych umiejętności - dlatego bawmy się razem póki na to czas.
I tak chciałabym zaproponować wam dwie formy wspaniałej rozrywki dla dzieci powyżej 5 roku życia, ze względu na drobne elementy. Są to klocki magnetyczne składające się z różnych kształtów pałeczek i kulek, które się wzajemnie przyciągają, przez co można budować przeróżne budowle. Wystarczy włączyć wyobraźnię i wspaniała zabawa gwarantowana- uwierzcie dorosłych też to wciąga!
A oto przykładowa piramida, którą budowałam wraz z moim synkiem:
telefon_nowe_059
Drugą zabawką, nie mniej absorbującą są klocki lego lub jakiejś innej firmy. Tu również działa wyobraźnia naszych dzieci. Uwierzcie, już niewielki zbiór takich klocków potrafi zapewnić mnóstwo wspaniałej wspólnej zabawy, która mobilizuje umysł dzieci do twórczego wysiłku, wystarczy pomysł; np. budujemy samoloty i do dzieła!


Wspólna zabawa to idealny sposób na spędzanie razem czasu i okazanie miłości swoim pociechom. Nie traćmy tego co bezcenne. Miłej zabawy!
---
angie1
www.naszmalyswiat.blogspot1.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się.

Autorem artykułu jest angie1


Każdy wie, jak wiele poświęcenia i czasu potrzeba na wychowanie dziecka. Między maleńką osóbką, a samodzielnym dzieckiem jest bardzo duża przepaść, którą trzeba wypełnić różnego rodzaju nauką. Ta znowu pomoże dziecku poznawać świat i radzić sobie w nim.


Samodzielność, to jeden z głównych czynników i pojawia właściwie w każdej sferze życia dziecka.
Skupmy się na samodzielnym ubieraniu. Wiadomo, nie każde dziecko będzie radziło sobie tak samo, ale krok po kroczku osiągniemy sukces. Oczywiście pomoc rodziców lub kogoś starszego - niezbędna.
Oto mała instrukcja porannego ubierania się:
1) Najlepiej jeszcze wieczorem, kiedy mamy więcej czasu przygotujmy ubranie na następny dzień. Będzie świetnie, jeśli w tych przygotowaniach będzie towarzyszyć Ci dziecko. Wówczas możecie porozmawiać np. o tym co córeczka lub synek mieliby ochotę założyć na siebie.

2) Układamy ubranka w umówionym miejscu, zgodnie z kolejnością ich zakładania; bielizna na samej górze. To bardzo ułatwia sprawę, zwłaszcza jeśli dziecko wstaje rozespane, lub długo się budzi.

3) Rankiem, nie zostawiaj dziecka zupełnie samego. Jeśli oczekujesz efektu, musisz na początku podpowiadać jak będą kolejno wyglądać czynności np: teraz ubieramy koszulkę. Powiedz dokładnie jak ma sobie z tym poradzić, co najpierw czy głowa czy rączki itd.

4) Pamiętaj, żeby każdą dobrze wykonaną czynność pochwalić: przykładowo jeśli dziecko dobrze założy jedną skarpetę powiedz:" świetnie, jedna stopa ma już skarpetę i jest jej ciepło. Teraz druga..." Takie słowa bardzo motywują.

5) Dodatkowo, kiedy maluch jest już samodzielnie lub prawie samodzielnie ubrany, możesz zastosować jakąś miłą niespodziankę, coś czego jesteście pewni, że sprawi waszemu dziecku radość np. oglądnięcie bajki, ale za nim ją otrzyma podkreślcie delikatnie w słowach, że to właśnie za to, że tak super poradziło sobie z dzisiejszym ubieraniem.
Dzieci reagują na wszystko bardzo emocjonalnie, dlatego jeśli coś nie wychodzi zaczynają się złościć i nie chcą robić czegoś co jest nie miłe. Postaraj się zapobiegać trudnym momentom. Pamiętajcie też, że jeśli gdzieś wychodzicie rano np. do przedszkola zarezerwuj kilka minut więcej - samodzielność potrzebuje czasu!
dzieci
---
angie1
naszmalyswiat1.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl